Sosyal Medya
Haberler
SUPHI BEREKET VE JABRA’NIN TÜRKIYE PAZARINA GIRIŞI
07 Şubat, 2013

                                       

 

 

ABD’den aldığı Jabra marka cep telefonu kulaklığının pili yanınca Türkiye’de değiştirecek bir yer bulamayan Suphi Bereket, çareyi Jabra’yı Türkiye pazarına getirmekte buldu. Pazara girdiği ilk yıl Türkiye’deki kullanıcı sayısını artırmak için mağazalara müşteri gibi girip bluetooth kulaklığın yararlarını tek tek anlatma yolunu seçen Bereket, bu stratejisi ile 12 bin adetlik satış rakamına ulaşmış. Bugünkü hedefi ise pazarın yüzde 15′ini ele geçirmek. Bu doğrultuda trafik dernekleriyle birlikte trafikte bluetooth kulaklık kullanımı için bir bilinçlendirme kampanyası başlatmaya hazırlanan Bereket, Jabra Türkiye temsilciliğinin yanı sıra telefon aksesuarları alanında bir marka yaratmak için de kolları sıvamış.
Tekstil ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Bereket’in teknolojik cihazlara olan ilgisi Jabra’dan ibaret değil. Ortağı Kurt İtil ile birlikte borla çalışan piller konusunda savunma sanayiine yönelik araştırmalar yapan Bereket’in 2002′de ABD’ye yaptığı seyahat profesyonel hayatında yeni bir sayfa açar. ABD’den Jabra marka bir kulaklık satın alan Bereket, Türkiye’ye döndükten bir süre sonra cihazın pilinin yandığını fark eder. Bereket, çok aramasına rağmen Jabra kulaklığın pilini değiştirecek yer bulamaz. Bu arayışının sonunda ortağıyla birlikte Jabra’yı Türkiye’ye getirme kararı alan Bereket, distribütörlük serüvenini ise “5 ay boyunca Jabra’nın üreticisi GN şirketinin Danimarka’da bulunan genel merkezine ulaşmaya çalıştık. Nihayetinde ‘Türkiye pazarı ile ilgileniyoruz’ yanıtını aldığımızda dünyalar bizim oldu. GN yetkilisini Türkiye’ye davet ettikten sonra hem yeni bir Jabra’ya kavuştum hem de Jabra’nın Türkiye distribütörü olmak için anlaşmaya imzayı attık” diye anlatıyor.
GN’in Türkiye pazarı hakkında yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’nin teknolojiye aç, ancak yeniliklere açık bir ülke olduğunu belirten Bereket, kendilerinin de bu fırsatı değerlendirmek üzere yola çıktıklarına işaret ediyor. Pazara 2003 yılı başında girdiklerini söyleyen Bereket, ilk yıl 12 bin, ikinci yıl ise 24 bin adet Jabra sattıklarına işaret ediyor. 
Mağazalarda casusluk yapıyor
Jabra yetkililerinin, mevcut potansiyele karşın Türkiye pazarının yeteri kadar büyümediği görüşünde olduğunu aktaran Bereket, nisan ayı itibariyle Türkiye’de satılan 900 bin cep telefonundan yalnızca 450 bininin bluetooth’lu olduğuna dikkat çekiyor. Cep telefonu kullanıcılarının sadece yüzde 10′unun bluetooth kulaklık kullandığını belirten Bereket, bu oranın yüzde 60′a çıkması gerektiğine işaret ediyor. Doktorların küçük yaştaki çocukların bluetooth’lu cep telefonu kullanmalarını tavsiye ettiğini ve trafikte emniyet açısından kullanılması gerektiğine dikkat çeken Bereket, eylül ayından sonra trafik dernekleri ile birlikte bir bilinçlendirme kampanyası başlatacaklarını belirtiyor. Bu yıl 12 binlik kulaklık satışı gerçekleştirdiklerini belirten Bereket, “Eğitimden başlamak üzere Jabra satmak için her yolu deneyeceğiz. İstanbul’da haftada 10 mağaza gezip satıcıları ürün hakkında bilgilendiriyorum. Bazen de mağazalara alıcı gibi giriyorum. Satıcı kulaklık hakkında bilgi vermiyorsa onu kendi tarafıma çekmeye çalışıyorum. Birçoğuna kulaklık bile hediye ettim. Bluetooth kulaklık satan dükkânlarda satıcılara cihazın özelliklerini daha iyi anlatarak satıcılara destek vermek istiyoruz. Öyle ki beni geceyarısı bile arayıp bilgi istiyorlar” diye konuşuyor.
 
Telefon aksesuarları alanında da ayrı bir marka yaratmayı planladıklarını ifade eden Bereket, böylece çevre ülkelere de açılabileceklerinin sinyalini veriyor. Kulaklık fiyatlarının 39 ile 249 euro arasında değiştiğini ifade eden Bereket, hedeflerini ise “Her sene ne kadar bluetooth’lu cep telefonu Türkiye pazarına giriyorsa bunun yüzde 20′sini biz satmak istiyoruz” şeklinde ifade ediyor.
 
Altın kulaklıktan sadece 100 tane satılacak
 
ABD’nin San Diego şehrinde kurulan Jabra, 2000 yılında Danimarkalı GN Grubu tarafndan satın alındı ve dünyanın ilk bluetooth kulaklığını üretti. Dünya kulaklık piyasasının yüzde 45′ine sahip olan Jabra’nın 100 ülkede 3 binden fazla distribütörü bulunuyor. GN’in önümüzdeki günlerde Türkiye pazarına da girecek olan yeni ürünü Jabra JX10 ise en fazla dikkat çeken ürünleri arasında. Ünlü tasarımcı Timothy Jacob Jensen tarafından tasarlanan ürünün 24 ayar altın kaplama ve paslanmaz çelik olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Sadece 28 bin adet üretilecek olan Jabra JX10′dan Türkiye’de sadece 100 adet satılacak.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır